Okazuje się, że biblioteki otrzymują regularnie całkiem spore ilości używanych książek w postaci darowizny. Ludzie przeprowadzają się, ludzie umierają – pozostaje po tym dobytek, także w postaci książek. Problem polega na tym, że bibliotekom nie wolno tych książek wypożyczać, bo prawa autorskie nakazują im kupować książki po wyższej cenie, z racji tego, że udostępniane są publicznie. Dlatego dwa razy do roku, wiosną i jesienią, biblioteka w Media organizuje 3-dniową wyprzedaż darowanych książek, z której to dochód przeznaczany jest na uzupełnianie zbiorów bibliotecznych. Zasada jest prosta: pierwszego dnia książki są w różnych cenach – od 2 do 5 dolarów za sztukę, drugi dzień: wszystkie książki, niezależnie od rozmiaru kosztują 1 dolara, dnia trzeciego książki wynosi się w pięciodolarowych torbach. To, czego zupełnie się nie spodziewałam to bardzo ciekawy wybór. Wyprzedaż zorganizowana została w dwóch budynkach. Duża sala w pierwszym budynku pozwoliła na zgromadzenie książek dla dzieci, różnych albumów, książek o gotowaniu, muzyce, ogrodnictwie, sztuce, itd. Można było też poszperać w płytach winylowych i CD. W centralnej cześci sali ustawione były 3 długie stoły z literaturą w wydaniu kieszonkowym. Porządnie wydane książki były w budynku drugim, gdzie również można było znaleźć książki hisotryczne, psychologiczne, filozoficzne, podróżnicze, itd. Było troche tłoczno i nieprzyjemnie ciasno, ale opłaciło się. W sobotę przynieśliśmy do domu jedno pudło i dwie duże torby książek. A w niedzielę, w wyniku mojego samodzielnego polowania, wróciłam bogatsza o 11-tomową stertę. Chyba najbardziej dumna jestem z “upolowania” ponad stuletniej książki z utworami Mozarta, prawie pierwszego wydania (dodruk pierwszego wydania z 2006 roku) “The Night Watch” z autografem autorki, a także z podręcznika kreatywnego słuchania muzyki klasycznej, dzieki któremu z wielką przyjemnością przypomnę sobie zajęcia ze szkoły muzycznej.
A oto pełna lista:
* Mark Haddon: “The Curious Incident of the Dog in the Night-Time” (Dziwny Przypadek Psa Nocna Porą) – książka ta znalazła się na liście marcowej World Book Night. Zaintrygował mnie pomysł chłopca, który postanawia rozwiązać zagadkę zabitego psa. Mały detektyw jest inteligentnym introwertykiem, który nie lubi koloru żółtego.
* Andrea Camilleri: “The Shape of Water” (Kształt Wody) – włoski kryminał osadzony w sycylijskiej scenerii. Zaskakująco apetyczny kąsek wypatrzony przez J.
* Lee Child: “Killing Floor” (Poziom Śmierci) – kolejna pozycja z listy World Book Night. Kryminał amerykański polecany w ojczyźnie Agathy Christie. Chociaż nie przepadam za amerykańskimi thillerami to w tym przypadku postanowiłam zaryzykować.
* Rebecca Wells: “Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood” (Boskie Sekrety Siostrzanego Stowarzyszenia Ya-Ya) – książka, którą rozważałam w ramach jednego z wyzwań czytelniczych. Książka o kobietach, książka o przyjaciółkach. Wesoła i wzruszająca. Czyli coś lekkiego na ciężkie sierpniowe popołudnia.
* William Alexander: “The $64 Tomato” (Pomidor za 64 dolary) – zabawna relacja o przygodach związanych z uprawianiem ekologicznego ogrodu
* Kate Atkinson: “Case Histories”: (Historie Jednej Sprawy) – również z listy World Book Night. Detektyw Brodie odkrywa to, w jaki sposób trzy pozornie niezwiązane ze sobą historie splatają się.
* Khaled Hosseini: “A Thousand Splendid Suns” (Tysiąc Wspaniałych Słońc") – polecana powieść autora “Chłopca z Latawcem”
* Isasbel Allende: “Portrait in Sepia” (Portret w Sepi) – “Dom Duchów” zachwycił mnie i obiecałam sobie, że kiedyś na pewno wrócę do Allende. Brakuje mi jeszcze tomu pierwszego – “Córka Fortuny”.
* Peter Tompkins, Christopher Bird: “The Secret Life of Plants” (Sekretne Życie Roślin)
* Edwin J. Stringham: “Listening to Music Creatively” (Kreatywne słuchanie muzyki) – przewodnik po muzyce klasycznej. Wszechstronny i bardzo przyzwoity merytorycznie, ale niekonwencjonalny, bo niechronologiczny. Każdy rozdział zajmuje się innym zagadnieniem muzycznym, podaje odpowiadające mu formy wyrazu muzycznego i przykłady. Szczegółowe opisanie utworów uczy bardziej świadomego słychania muzyki.
* “Fundamentals of Musicianship: Book 1 and 2” (Podstawy Muzykoznawstwa) – starodawna (1937 i 1940 rok wydania ), ale bogato ilustrowana teoria muzyki. To niezwykłe, jak niedaleko jest zapisowi muzycznemu do matematyki…
I na koniec moja największa duma: Sonaty W. A. Mozarta. Nie jestem pewna roku wydania, ale na pewno nuty te mają conajmniej 117 lat, skoro dedykacja datowana jest na 19 lutego 1894 roku…
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz